Кожного року 2 лютого країни світу, які мають на своїх територіях водно-болотні угіддя, у тому числі Україна, відзначають Всесвітній день водно-болотних угідь. Мета її – зберегти водно-болотні угіддя як середовища для водоплавних птахів та збереження і раціонального використання цих угідь шляхом місцевих, регіональних і національних дій та міжнародної співпраці, які будуть складовою збалансованого розвитку світу. На території Полтавщини поширені такі угіддя:

 • озерні (водно-болотні угіддя, пов’язані з озерами);
 • річкові (водно-болотні угіддя, розташовані уздовж річок та інших водотоків);
 • болотні (тобто «болотисті» – болота на бідних органікою грунтах, заболочені землі і торф’яні болота).

Для чого потрібно охороняти водно-болотні угіддя? Водно-болотні угіддя виконують безліч життєво- важливих функцій, наприклад: накопичення і зберігання води; зміцнення берегової лінії і стримування ерозії; поповнення запасів підземних вод (проникнення води з водно-болотного угіддя вниз в підземний водоносний горизонт) ;вихід підземних вод (рух води вгору і її перетворення в поверхневу воду в водно-болотному угідді); очистка води; стабілізація місцевих кліматичних умов, особливо кількості атмосферних опадів і температури.

Водно-болотні угіддя забезпечують умови для розвитку цілого ряду видів природокористування, наприклад: водопостачання (кількість і якість); рибальство (більше двох третин світового улову риби пов’язані зі здоровим станом водно-болотних угідь); сільське господарство, завдяки підтримці рівня грунтових вод і високої родючості земель в заплавах; виробництво лісоматеріалів та інших будівельних матеріалів; заготівля енергетичних ресурсів, таких як торф і деревний матеріал ;мисливське господарство; транспорт; відпочинок і туризм.

Водно-болотні угіддя належать до найбільш продуктивним екосистем світу. Вони є осередками біологічного різноманіття, джерелами води та первинної продуктивності, від яких залежить існування незліченних видів рослин і тварин. Вони підтримують високі концентрації численних видів птахів, ссавців, плазунів, земноводних, риб і безхребетних. Водно-болотні угіддя також є важливими сховищами генетичного матеріалу рослин.      В останні роки численні природні функції водно-болотних екосистем і їх цінність для людства стали знаходити все більше розуміння і документальне підтвердження. Це призвело до значного збільшення витрат на відновлення втрачених або деградованих гідрологічних і біологічних функцій водно-болотних угідь.

Крім того, водно-болотні угіддя мають особливі властивості як частина культурної спадщини людства – вони пов’язані з релігійними та космологічними віруваннями і духовними цінностями, є джерелом естетичного і художнього натхнення, містять в собі безцінні археологічні свідчення з далекого минулого, забезпечують притулку диким тваринам і формують основу важливих місцевих традицій соціального, економічного і культурного характеру.

Кожен з нас може внести свій невеликий внесок у охорону водно-болотних угідь. Це дуже просто. Це не вимагає грошей або багато часу. Головна ідея – “не нашкодь”!

 • не забруднюйте водойму, біля якого ви живете;
 • не засмічуйте берег, на якому ви відпочиваєте;
 • не оріть свій город до урізу води, залишайте прибережні водоохоронні смуги;
 • висаджуйте ліс у прибережній зоні;
 • дотримуйтесь правил полювання та рибної ловлі;
 • не діставайте тварин у сезон тиші, не вмикайте голосно музику, відпочиваючи на природі;
 • вивчайте свою водойму і діліться своїми знаннями з дітьми, оточуючими;
 • не проходьте повз порушень, повідомляйте про них в природоохоронні, а також правоохоронні органи.

Багато хто знає про популярне місце літнього відпочинку – гору Пивиху, поблизу селища Градизьк. Відпочивальників приваблює піщаний берег, невелика глибина, хвилі, що у вітряну погоду досягають значної величини. Екотуристи відвідують це місце, щоб ознайомитися з геологічною пам’яткою самою Пивихою. І майже усі відмічають значне погіршення екологічного стану цього регіону. Мова йде про руйнування прибережної смуги і самої гори. Пропонуємо вам переглянути відеосюжет, знятий екоактивістами, у якому порушується питання збереження частини водно – болотного угіддя.

Від admin

Залишити відповідь